NOVINKA V REPUBLICE....GDV KAMERA....PREVENCE VZNIKU NEMOCI |

Šungit v pěstitelské a chovatelské praxi

tree-5353193_960_720

Dobrá půda je základem libovolného zemědělského hospodaření.

Na ní záleží hojná a stabilní úroda plodin, jakož i jejich kvalita nehledě na to, zda jde o velkoplošné pěstování kultur zemědělskými společnostmi či o malé soukromé pole s několika řádky brambor nebo jen docela obyčejnou zahrádku s jahodami a záhonkem květin. Zdravá půda s vysokým obsahem živin napomáhá tvorbě zdravého a silného kořenového systému rostlin a podporuje jejich odolnost vůči škůdcům a nemocem.

Po létech urychlování růstu plodin chemickými hnojivy a ošetřování polí různými jedy proti škůdcům a plevelům je nyní velmi důležitá kontrola, zda a v jakém množství se tyto látky dostávají do potravinového řetězce hospodářských zvířat a lidí. Hnojení chemickými hnojivy a používání různých herbicidů, defoliantů a insekticidů k urychlení růstu a dozrávání plodin, proti plevelům a škůdcům dokáže dříve úrodnou půdu otrávit. Také pravidelné hnojení organickými hnojivy půdu okyseluje a vytváří v ní nevhodné chemické vazby. Různé škodlivé nitridy, nitráty apod. se pak přes kořenový systém dostávají do pěstovaných plodin a rostlin.

V současné době neustále roste poptávka po ekologických produktech. To si vyžaduje ekologický způsob hospodaření s odbouráním starých zátěží. Jako řešení nabízíme zemědělcům i drobným pěstitelům šungit.

Šungit je zcela přírodní materiál s vysokým obsahem makro a mikroelementů vyváženého složení, který je schopen akumulovat vláhu, vstřebávat jednotlivé komponenty hnojení ve formě iontů a následně je do půdy v přiměřeně potřebném množství zpět dávkovat a tím napomáhat optimálnímu vývoji rostlin.

Šungit, ať již ve formě prachu (1-3 mm) nebo drtě (okolo 5-10 mm), použitý jako komplexní hnojivo přináší tyto výhody:

 • adsorbuje minerální hnojiva, snižuje jejich vysokou koncentraci, kterou rostliny nejsou schopny využít a následně je dávkovaně, podle míry jejich nedostatku, do půdy zase vydává, čímž optimálně vyživuje plodonosnou vrstvu půdy;
 • adsorbuje a neutralizuje potencionálně škodlivé chemické sloučeniny, především zbytky pesticidů nebo jejich částic vzniklých v procesu rozkladu;
 • snižuje kyselost půdy;
 • zachycuje vláhu a zabraňuje jejímu přílišnému odpařování, tj. snižuje objem nutného zavlažování.

Jak uvádí Karelská státní zemědělská pěstitelská stanice (Ruská Federace), použití šungitu na polích přináší významné výsledky. Například při úpravě bramborového pole vzešly natě o 4 dny dříve oproti průměrné době růstu, odolnost proti plísním se zvýšila více než 3x a proti houbám Rhizoctonia 2-3x, výnosnost brambor vzrostla o 70%.

Mnoho výzkumných prací se šungitem bylo s úspěchem provedeno v Kazachstánu na kukuřičných a bavlníkových polích. Na takto ošetřené půdě plodiny rychleji vzcházely, u kukuřice se zvýšil počet obilek na klasu, průměrný počet klasů na stéble a narostla i výška rostliny. U bavlníku se zvýšil průměrný počet tobolek na jednu rostlinu asi o 30% a bavlna dozrávala o 5 dnů dříve. U obou komodit se výnosnost zvýšila o 20-40%. Pěstitelé sóji a bobů zjistili, že po použití šungitu na polích se snížila koncentrace pesticidů v půdě i v semenech plodin o 30-50%.

Pozitivní zkušenosti s úpravou polí šungitem mají i státy jako je Německo, Estonsko, Rumunsko, Jižní Korea.

Firma SHUNGIT-INSPIRE s.r.o. dodává šungit prakticky v libovolné formě, velikosti i objemu. Při objednávce se vychází z propočtu asi 0,5 kg šungitového prachu (drti) na 1m2.

 

Šungitový prach se začíná využívat i v chovu zvířat.

Všeruský vědecko-výzkumný a technologický ústav chovu drůbeže zjistil, že přidávání šungitového prachu do krmiva slepic mělo dobrý vliv na:

 • stimulaci jejich růstu o 2-3 %;
 • prevenci mykotoxikózy o 3-4 %;
 • zvýšení snůšky vajec o 4-16 %;
 • zlepšení kvality vaječných skořápek – tloušťka vzrostla o 13-17 %, praskání vajec se snížilo o 26,8 %;
 • přírůstek živé váhy brojlerů o 8,8-9 %;
 • spotřebu krmiva na 1000 vajec – nižší o 6,7-13,5 %;
 • spotřebu krmiva na 1 kg přírůstku váhy brojlerů – nižší o 10,8 %.

Experimentuje se s přídavkem šungitového prášku do krmiva pro dobytek. První výsledky nasvědčují zvýšené odolnosti zvířat proti nemocem, zvýšené dojivosti a přírůstku masa.

Přidávání prášku do krmiva kožešinových zvířat přineslo následující poznatky:

 • přírůstek na váze u samců polární lišky +2-7 %;
 • přírůstek na váze u norků +4-5%;
 • zvýšení počtu mláďat na jednu samici o 24 %;
 • zlepšení velikosti a kvality kožek u polární lišky o 6,1 %, u norka o 10 %.

V Jižní Koreji se šungitový prášek přidává do krmiva pro ryby, které jsou součástí lidského potravinového řetězce. Čistá zdravá ryba bez nemocí a parazitů = zdravý člověk konzument.

4 komentářů

 1. yabanci napsal:

  Greetings! Very useful advice within this article! Roxie Standford Ricky

 2. bluray napsal:

  You have remarked very interesting points! ps decent internet site. Simone Raviv Bortz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>